close

تماس با مدیر سایت جهت رزرو تبلیغات 09337931003


بیا دیدنی های رشت رو با هم سیر کنیم


اجاره ساعتی انواع خودروهای لوکس بدون ضامن


اجاره ویلا

اجاره ویلای ارزان فقط با 100 تومن

مشکلات کارگاه‌های قالیشویی قزوین در آستانه نوروز

مشکلات کارگاه‌های قالیشویی قزوین در آستانه نوروز

قزوین-ایرنا- شیوع ویروس کرونا و رشد قارچ گونه برخی قالیشویی‌های بدون مجوز در مناطق مختلف استان و فعالیت برخی سودجویان موجب کسادی بازار قالیشویی‌های مجاز شده است.


به گزارش ایرنا، داستان قالیشویی که زمانی با آب زلال چشمه و رود و سپس با آب لوله کشی خانه ها در میان کوچه، حیاط و پشت بام انجام می‌شد حالا به شکل جدید خود یعنی مراکز قالی‌شویی رسیده است.


در چند سال گذشته با رشد و توسعه زندگی ماشینی و کوچک تر شدن فضای منازل، دیگر در اسفند ماه اثری از تصاویر رنگین قالی، قالیچه و گلیم های شسته شده در کوچه و خیابان های شهر دیده نمی شود.


همینطور اقبال مردم نیز رنگ عوض کرده و بالغ بر ۷۰ درصد از جمعیت استان قزوین ترجیح می دهند که فرش و موکت خود را برای شست‌وشو، تحویل کارگاه‌های قالیشویی بدهند تا به روش صنعتی و ماشینی شسته شوند.


قالیشویی از مشاغلی است که پررونق ترین روزهای خود را در روزهای پایانی سال می گذارند و باید کسادی بازار خود را در طول سال با پرکاری آخرسال جبران کند.


در این میان شیوع ویروس کرونا و رشد قارچ گونه برخی قالیشویی های بدون مجوز در مناطق مختلف استان قزوین و سودجویانی که این روزها برای کسب سود بیشتر به بازار قالیشویی روی آورده اند موجب کسادی بازار قالیشویی‌های مجاز شده است.

کاهش ۶۰ تا ۷۰ درصدی درآمد قالیشویی‌ها


ساجد عرب مدیر یکی از واحدهای قالیشویی در قزوین در گفت وگو با خبرنگار ایرنا، گفت: افزایش بی رویه قیمت مواد شوینده، یکی از مهمترین مشکلات صنف قالیشویی‌ها است.


وی با بیان اینکه کرونا و تورم دست به دست هم داده اند تا مراکز شست‌وشوی قالی، به مرز تعطیلی کشانده شوند، افزود:هر ظرف مواد شوینده در سال گذشته، با قیمت ۹ هزار تومان عرضه می شد اما امروزه مجبور هستیم آن را با کیفیت پایین تر و با قیمت ۳۰ هزار تومان خرید کنیم.


عرب بیان کرد: موادی چون کلر، آب ژاول و هیدرو هم متناسب با نرخ دلار افزایش قیمت پیدا کرده است.


وی اظهار داشت: حالِ کارگاه های قالیشویی استان قزوین خوب نیست چراکه کار قالیشویی‌ها فصلی بوده و اکثر خدمات ارائه شده توسط کارگاه‌های شست‌وشوی قالی، تک محصولی است بنابراین در فصولی که تقاضای مردم برای شستن فرش خیلی کم می شود با مشکل ناتوانی در پرداخت حقوق و حق بیمه تامین اجتماعی سهم کارفرما مواجه هستیم.


عرب تصریح کرد: فعالیت قالیشویی‌های فاقد جواز کسب نیز از دیگر مشکلات این صنف است به ویژه در ایامی مانند اسفند که پیک کاری قالیشویی‌هاست، تعداد کارگاه‌های بدون مجوز به صورت قارچ گونه رشد قابل توجهی پیدا می‌کند.


به گفته وی در آستانه سال نو و فصل بهار و آغاز خانه تکانی، بازار کارگاه‌های قالیشویی غیرمجاز و بدون مجوز داغ و موجب کسادی بازار قالیشویی‌های مجاز و رسمی می‌شود.


عرب افزود: همچنین شیوع کرونا به دلیل ایجاد رعب و وحشت در برخی شهروندان، بازار قالیشویی‌ها را کساد کرده و حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد از درآمدهای آنها را کاهش داده است.


وی اظهار داشت: بسیاری از قالیشویی ها در پرداخت حقوق کارگران با مشکل مواجه هستند و حتی بعضی از کارگاه ها در قزوین نیروهای خود را تعدیل کرده و در آستانه تعطیلی قرار گرفته اند.

فعالیت قالیشویی های بدون مجوز در قزوین


حسین احمدی یکی دیگر از مدیران واحدهای قالیشویی در قزوین گفت : امروزه علاوه بر موضوع ویروس کرونا، برخی از قالیشویی‌های که با تبلیغات فراوان در قزوین کار می کنند دارای مجوز نیستند و بیشتر از شهرهای اطراف و دیگر مشاغل به این حرفه روی آورده اند.


وی از مردم استان قزوین خواست تا فریب تبلیغات این قالیشویی ها را نخورند و اگر به دنبال کار با کیفیت هستند به سوابق این کارگاه ها توجه نمایند.


احمدی یادآورشد: قالیشویی هایی که شب عید قارچ گونه سبز می شوند بدون شک بعد از تعطیلات نوروزی نیز کارگاه خود را جمع می کنند.


وی نظارت بر قالیشویی‌های بدون مجوز را وظیفه اتحادیه دانست و گفت: مسوولیت جلوگیری از فعالیت این کارگاه ها با اتحادیه قالیشویی است که باید با کمک دستگاه قضایی با متخلفان برخورد قانونی داشته باشد.


مراکز قالیشویی دولت نیاز به حمایت های دولتی دارند


مجید پورحاجی یکی دیگر از اعضای صنف قالیشویی در مورد مشکلات این صنف، به خبرنگار ایرنا گفت: همخوانی نداشتن افزایش نرخ خدمات قالیشویی با هزینه‌های مواد اولیه و دستمزد کارگران از مشکلات واحدهای مجاز شست و شوی قالی است.


وی افزود: البته در کنار این معضلات، بیماری کرونا باعث شده است تا دو سال پیاپی در پررونق ترین ماه سال، تعداد زیادی از مشتریان خود را از دست بدهیم.


پور حاجی تصریح کرد: کم شدن مراسم، جشن‌ها و رفت و آمدها و از همه مهمتر ترس از سرایت و انتقال کرونا، تاثیر زیادی بر روی کار ما گذاشته است.


وی اظهار داشت: بسیاری از شهروندان، به دلیل ترس از سرایت بیماری کرونا از شست و شوی فرش خود، اجتناب می‌کنند، در حالیکه مواد مورد استفاده در مراکز قالیشویی، همگی ضدعفونی کننده هستند و ویروس کرونا با شست‌وشوی فرش‌ها منتقل نمی شود.


وی بیان کرد: مراکز قالیشویی همچون سایر مراکز مورد تهدید از سوی ویروس کرونا، نیازمند حمایت های دولتی است.

تورم و گرانی در کنار پیامدهای اپیدمی ویروس کرونا، باعث شده تا هر صنف و شغلی با آسیب، ضرر و زیان مواجه شود به ویژه کارگران زحمتکش که در هر رسته و حرفه ای بیشتر متحمل سختی‌های مضاعف کرونا شده اند.


خیلی از خانواده ها به دلیل نگرانی از سرایت این ویروس و همچنین کم رنگ شدن دید و بازدیدها و رفت و آمدهای هرساله، خانه تکانی را جدی نمی گیرند که همین موضوع در آستانه نوروز موجب سخت شدن امرار معاش برخی مشاغل مانند کارگران قالیشویی شده، داستانی که از اسفند سال گذشته آغاز شده و هنوز پایانی برای آن نوشته نشده است.


مقالات دیگر: قالیشویی پاسداران


ن : ادمین
ت : يکشنبه 24 اسفند 1399
تلویزیون سری M سامسونگ یخچال و فریزر